Wszystko o witaminie A
Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach. Zapobiega powstawaniu nowotworu, jest niezbędna w cyklu widzenia oraz pełni ważną funkcję w systemie odpornościowym. Witamina ta znalazła zastosowanie w kosmetyce, gdyż pomaga przy wielu skórnych problemach. Odkładana jest w wątrobie i tkance tłuszczowej. Zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Jakie są skutki niedoboru (awitainozy)?
Skutkami niedoboru są wady wzroku tz. "kurza ślepota" charakteryzuje się ona pogorszeniem wzroku w słabo naświetlonych miejscach oraz w ciemności. Choroby skóry są także problemami niedoboru witaminy A. Skóra się łuszczy i przetłuszcza, rogowacieje także na kolanach i łokciach oraz powoduje swędzenie skóry na całym ciele.
Jakie są skutki nadmiaru (hiperwitaminozy)?
Nadmiar tej witaminy objawia się często wymiotami i nudnościami oraz bólami głowy, mięśni i stawów. Hiperwitaminoza prowadzi również do nadpobudliwości. Przedawkowanie tej witaminy skutkuje również problemami z układem pokarmowym najczęściej z problemami wątroby.
Źródła witaminy A
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A jest uzależnione od wieku, płci oraz stanu fizjologicznego i wynosi odpowiednio: dla kobiet 700 µg, natomiast dla mężczyzn 900 µg. Najwięcej witaminy A znajduję się w podrobach szczególnie w wątrobie. Witamina ta jest również w jajach, ziemniakach, marchwi, jarmużu, szpinaku, batatach oraz w dyni.
